Omega je jednou z nejznámějších hodinářských firem na světě se sídlem jak jinak než ve Švýcarsku, Biel / Bienne.
Předchůdkyni firmy Omega založil Luis Brandt (23), v městečku La Chaux-de-Fonds v roce 1848. Za pouhých dvacet let vybudoval z Omegy největšího švýcarského výrobce hodinek, čítajícího na 600 zaměstnanců a dodával na světový trh kolem 100 tisíc hodinek ročně.
Luis Brandt nejprve vyráběl hodinky ze součástek dodávaných místními řemeslníky. V roce 1879 Luis Brandt umírá a firmu přebírají jeho dva synové Louis - Paul a César. Začínají být znepokojeni nepravidelností dodávek a špatnou kvalitou součástek. Proto v roce 1879 rozjíždějí manufakturu na výrobu vlastních kalibrů a v roce 1880 se firma stěhuje do města Biel, kde Omega sídlí dodnes.
Po několika sériích kalibrů vlastní výroby firma představuje hodinky osazené kalibrem "Omega 19", který firmě vydobyl slávu a uznání.
Bratři Luis-Paul a César Brandtové umírají v roce 1903 a zanechávají za sebou největšího švýcarského výrobce hodinek (240 000 ks/rok) a továrnu čítající na 800 zaměstnanců. Omegu přebírá Paul-Emile Brandt (24) na další polovinu století, úspěšně ji řídí a v sedmdesátých letech to značka Omega dotahuje na pozici nejprodávanějších hodinek ve Švýcarsku a zároveň se Omega stává světovou trojkou.
V současnosti patří značka Omega do skupiny Swatch Group, stejně jako mnoho dalších slavných švýcarských hodinářských firem.
Momentálně zajišťuje Omega oficiální časomíru řady sportovních klání. Tato tradice byla založena již v roce 1909, kdy Omega zaštítila časomíru při závodech balónů Gordon - Bennett Cup. Poté Omega realizovala časomíru celé další řady dalších sportovních událostí.
V roce 1932 byla firmě Omega svěřena oficiální časomíra Olympijských her v Los Angeles. V roce 1952, na Olympijských hrách v Helsinkách, Omega představila první elektronickou časomíru použitou na takto významné sportovní události a nezapomenutelné výkony Emila Zátopka měřily právě Omegy. Tradice Omegy jako oficiálního partnera Olympiády přetrvává dodnes a Omega měřila světové rekordy i sportovcům v Pekingu 2008.
Letecký závod Řím - Chicago se stává v roce 1933 ostře sledovanou událostí a oficiální časomíru zajišťuje, jak jinak opět Omega. V roce 1934 má Amelia Mary Earhart, první žena která překonala Atlantik, na palubě svého letadla instalován chronograf Omega.
V roce 1937 vyrábí Omega své první vodotěsné hodinky a vydává se tak po svém úspěšném účinkování na souši a ve vzduchu na další dobrodružství, tentokráte do hlubin a pokládá tak základ ke dnes již nezapomenutelným hodinkám řady Seamaster, které představuje v roce 1948.
V roce 1957 představuje Omega jeden ze svých legendárních modelů, Speedmaster. Po náročných a dlouhých testech, která započaly již počátkem 60. let, si americká NASA vybírá hodinky Omega Speedmaster Professional Chronograph jako oficiální hodinky amerických astronautů, nejen díky své výjimečné přesnosti, ale také díky jejich extrémní odolnosti proti výkyvům teplot, magnetickému poli, odolnosti proti vibracím a funkčnosti při nulové gravitaci. Datum 1. 5. 1960 se tak na stává pro Omegu přelomem v dobývání vesmíru a své kvality hodinky osvědčují o měsíc později na palubě rakety při misi Gemini 3.
Apollo 11 / 21. 7. 1969 - 02:56 GTM, "Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo". Tuto větu, kterou pronesl Neil Armstrong poté, co se stal prvním člověkem na Měsíci, zná snad každý, málo kdo však ví, že jeho vesmírnou procházku dlouhou skoro dvě a půl hodiny, Neilovi odměřovaly hodinky Omega Speedmaster Professional Chronograph, první hodinky na Měsíci. Tato procházka jim zajistila nesmrtelnou slávu a přezdívku Moon Watch.
Rok 1975 se do historie zapisuje jako rok spolupráce znesvářených stran. Při projektu Apollo - Sojuz se spojili ve vesmíru americká a sovětská loď pomocí spojovacího modulu. Při této náročné vesmírné operaci, bylo nutné k provedení potřebných úkonů vysokou mírou synchronizace a přesnosti, Speedmastery nezklamaly.
Po dlouhé éře, kdy sovětští kosmonauti oblékali sovětské hodinky, byl v roce 1989 model Omega Speedmaster Professional Chronograph vybrán také jako oficiální časomíra pro sovětské kosmonauty. Můžeme se jen domnívat, zda po éře čínských hodinek, začnou thajkonauti nosit také Omegy.
V roce 1998 přestavuje Omega model Speedmaster X-33, na jehož vývoji se podíleli kosmonauti a piloti. Tento model hodinek byl certifikován jak NASA, tak Ruskou vesmírnou agenturou.
Hodinky Omega nenalezneme jen ve vesmíru, ale můžeme se s nimi setkat i na jiných extrémních místech, která svědčí o spolehlivosti a preciznosti těchto hodinových strojů.
Jasným důkazem tohoto tvrzení je například fakt, že hodinky značky Omega Seamaster Professional měli na svém zápěstí účastníci expedice Faré mission (1988) při hloubkovém průzkumu Karibiku, při kterém výzkumný modul dosáhl hloubky 4 400 metrů. Dalším příkladem může být Reihnold Messner, který při pěším přechodu Antarktidy (1990), urazil 2 800 km ve více než 40 stupňových mrazech a společnost mi dělali hodinky Omega Speedmaster Professional.
V roce 1943 osazuje Omega do svých hodinek automatický nátah. Přestože je princip již nějakou dobu znám, v tomto období není mnoho firem, které takovéto hodinky nabízení.
Rok 1953 se stává převratem v údržbě hodinek. Omega představuje ultrazvukové čištění hodinek, které je bezdotykové a nehrozí tak žádná újma hodinovému strojku, jako při údržbě mechanické.
Opravdové hodinářské velmoci mají ve své nabídce hodinky osazené královskou hodinářskou komplikací tourbillonem. Omega si na tuto metu sáhla v roce 1994 a potvrdila tak svou příslušnost k rodině haute horologie.
V roce 1999 uvádí Omega na trh hodinky série DeVille, osazené systém Co-Axial. Systém Co-Axial reprezentuje zdokonalení funkce krokového kola, které je důležitou součástí mechanických hodinek a má zásadní vliv na jejich přesnost. Systém vynalezl hodinář Dr. Georg Daniels a Omega jako jediná dokázala rozpoznat potenciál technologie, zakoupit patent a osadit jí sériově vyráběné hodinky. Díky technologii Co-Axial je dosaženo nižšího tření, menší spotřeby maziva a hodinky jsou dlouhodobě přesnější.
Výjimečnost hodinek Omega oceňují i slavné osobnosti, které se staly ambasadory této značky.
James Bond, je pravděpodobně nejznámějším ambasadorem značky Omega. Momentálně Jamese Bonda zastupuje herec Daniel Craig, který je vybaven modelem Omega Seamaster Planet Ocean 600m Co-Axial Chronometer. Přestože agent Jejího Veličenstva vyčnívá nad všemi ostatními ambasadory, rozhodně není jedinou slavnou osobností Omegy.
Založeno | 1848 |
Zakladatel | Luis Brandt |
Sídlo | Biel / Bienne / Švýcarsko |
Logo | |
Zajímavosti | Oficiální časomíra Olympijských her. První hodinky na Měsíci. |
28.11.2019 | Monaco slaví půlstoletí |
07.11.2019 | Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2019 |
03.09.2019 | Omega Speedmaster Moonwatch Calibre 321 Platinum |
Archiv novinek |
Razítko stránky "Omega": 20.12.2008 23:40:26 |
Generováno: 21.11.2024 7:24:27 |
Článek hodnotilo 30 uživatelů známkou 3,8. |
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024. |