Haute horlogerie, je ustálený výraz pocházející z francouzštiny, který bývá překládán jako „vysoká hodinařina“ a je často používán ve spojení s hodinkami, u kterých si můžete být jisti, že se setkáváte pouze s tím nejlepším.
Značka hodinek, která se chce pyšnit tímto označením, a že by chtěli všechny, musí splňovat náročná kriteria, první hodinářská liga je skutečně neúprosná.
Nezbytnou podmínkou členství v pomyslném elitním klubu a jakousi vstupenkou jsou vlastní (in-house) kalibry, nejlépe okořeněné co nejvyšším počtem složitých komplikací, kdy se hodinové strojky mohou skládat i z několika set miniaturních součástek.
Schopnost vyrobit vlastní kalibr se stává klíčovým parametrem, ačkoli se na první pohled může zdát, že prakticky každá v současnosti nabízená značka má vlastní kalibr (minimálně dle označení), opak je pravdou, velmi často se jedná o strojky dodávané specializovanou firmou, na kterých bývá provedeno jen minimum úprav a pompézně provedené logo na kalibru nemá nikoho nechat na pochybách, že tomu tak skutečně je. V době automatických fréz řízených sofistikovanými softwarovými programy je hodinářem každý, ale skutečným mistrem málokdo.
Velmi důležitou roli při posuzování příslušnosti značky k elitě také hraje skutečnost, zda vlastní návrh kalibru a jeho inženýrské zpracování bylo provedeno samotným výrobcem. Neméně důležitou roli pak zastávají faktory jako tradice hodinářského řemesla v dílnách výrobce, ruční zpracování, historický přínos pro technologie hodinářství, vlastnictvím patentů a celá řada dalších těžce měřitelných a definovatelných veličin. Hodinky značky, jenž snesou toto nemilosrdné hodnocení a mohou nabídnout unikátní mix vlastností a zpracování, se stávají nepsanými kandidáty, u nichž experti v oboru ohodnotí, zda mistrovský um zaslouží označení magickým slovním spojením haute horlogerie.
Samostatnou kapitolou haute horlogerie je tourbillon, nejsložitější komplikace, kde již příslušnost k naprosté elitě nelze jakkoli zpochybnit.
Není asi na světě značka hodinek, jenž by se nechtěla pyšnit označením haute horlogerie a každý milovník hodinek, jenž má tu svoji značku, ji rád tímto přízviskem označuje.
Pomyslná hranice, která odděluje hodinky od špičkových hodinek je velmi tenká, klikatá a nejasná, existují však nezpochybnitelné ikony švýcarského hodinářství, u nichž si ani ten největší odvážlivec nedovolí zapochybovat nad příslušností k vyvoleným. Namátkou alespoň některý značky:
Pravděpodobně velmi těžko se dopátráme, kdo a kdy termín haute horlogerie použil jako první.
Budeme-li však hovořit o neuvěřitelném hodinářském mistrovství na té nejvyšší úrovni, na úrovni haute horlogerie, nemůžu nevzpomenout na génia, pravděpodobně největšího hodinářského mistra všech dob, Abrahama Louise Bregueta, vynálezce mnoha ojedinělých technických řešení, která se v hodinářském průmyslu používají dodnes.
V Breguetově díle lze vystopovat řadu mimořádných počinů. Vzpomeňme alespoň na neuvěřitelně složité kapesní hodinky pro Marii Antoinettu, jenž obsahovaly všechny tehdy známé komplikace, které Breguet konstruoval celé dlouhé měsíce a roky. Až teprve čtyři roky po své smrti zakázku dokončil jeho syn a královskou objednávku Ludvíka XVI. dokončil po neskutečných čtyčicetičtyřech letech. Tou dobou již byla Marie Antoinetta dávno mrtvá, ale značka Breguet dostála svému jménu a zakázku dodala, pochopitelně ve špičkové kvalitě haute horlogerie.
Haute horlogerie je neoficiálním přízviskem, které bývá často používáno a v tomto textu se také objevuje ve spojitosti s vlastnostmi a specifikacemi, jenž by mohli ve čtenáři vyvolat pocit, že se jedná o oficiální hodnocení. Není tomu tak a jedná se o čistě subjektivní označení, které je aplikováno až na základě určitého obecného konsensu.
28.11.2019 | Monaco slaví půlstoletí |
07.11.2019 | Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2019 |
03.09.2019 | Omega Speedmaster Moonwatch Calibre 321 Platinum |
Archiv novinek |
Razítko stránky "Haute horlogerie": 04.03.2013 18:22:08 |
Generováno: 21.11.2024 7:23:32 |
Článek hodnotilo 25 uživatelů známkou 3,8. |
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024. |