Věčný kalendář

Věčný kalendář (perpetual calendar) je jednou z nejsložitějších hodinářských komplikací, se kterou se lze setkat. Funkcí věčného kalendáře je, jak již název napovídá, automaticky zobrazovat aktuální datum a někdy i mnohem více.

Věčný kalendář

Věčný kalendář obvykle zobrazuje datum, měsíc, rok a den v týdnu. Uvážíme-li, že gregoriánský kalendář (ten náš), není dokonalý, začíná se nám pomalu rýsovat komplikace ze skutečné říše haute horlogerie. Jen opravdoví hodinářští mistři dokážou vdechnout život komplikaci, která je spolu s tourbillonem a repeticí považovaná za jednu z nejsložitějších.

Složitost věčného kalendáře

Komplikovanost věčného kalendáře spočívá v tom, že občanský kalendář, který používáme, obsahuje řadu odchylek, jenž hodinářům znesnadňují sestrojení mechanického stroje ze zakomponovanými „vyjímkami“, před konstruktéry stojí problém, jak nepravidelnosti eliminovat.

Proměnlivá délka měsíců
Obyčejné hodinky s datumovkou obsahují kolo s třiceti jedna číslicemi vyjadřujícími dny v měsíci. Každých dvacet čtyři hodin se datumové kolo pootočí a zobrazí příslušné datum. Problém s datumovku nastává v kratších měsících, kdy je ji nutné ručně přetočit, aby datum bylo aktuální.

Hodinky s věčným kalendářem odlišné délky měsíců dokážou rozpoznat automaticky a to buďto pomocí kola se všemi tři sta šedesáti pěti dny, nebo pomocí mechanického ustrojí, které v určených měsících posouvá datumovku o více dnů.

Čtyřletý cyklus přestupného roku
Přestupný rok vnáší do věčných kalendářů další problém a tím je delší měsíc únor, který má dvacet devět dní. Řešení tohoto problému je ještě o to složitější, že roky končící stovkou jsou přestupné pouze za předpokladu, že jsou dělitelné čtyřmi sty, tedy roky 2100, 2200, 2300 nejsou přestupné, rok 2400 ano.

Konstrukce takovéhoto automatického mechanismu je již velmi složitá a u jednodušších hodinek se setkáme spíše s ročním kalendářem, tedy takovým, který umí pouze různý počet dní v měsíci, přestupný únor je nutné přetočit manuálně a zde je tedy označení „věčný“ sporné, špičkové modely hodinek jdou však o něco dále.

Způsobů jak se s problémem vyrovnat existuje celá řada od prostých až po ty extrémně složité. Plytké zuby, hluboké zuby, stavítka, páky, koníčky, speciální pružiny a naprosto nepředstavitelné kombinace těchto konstrukcí a jejich vzájemné působení, dokáže s kalendářem hodinek opravdové divy.

Vzhledem k délce čtyř set ročního intervalu přestupného roku ve stovkách let je prakticky nemožné sestavit náramkové hodinky s opravdovým - nekonečným věčným kalendářem. Název komplikace je tedy lehce zavádějící, nicméně vzhledem k extrémní složitosti i nedokonalého mechanismu si dovolím tvrdit, že na místě.

Druhy věčných kalendářů

Podle složitosti věčného kalendáře a pohledu na věc, lze hodinky rozdělit do základních kategorií, od kterých se také odvíjí cena jednotlivých modelů, je však nejisté, zda se jednoduší varianty mohou řadit do kategorie věčných kalendářů:

  • roční kalendáře,
  • čtyřleté kalendáře,
  • delší období.

Dny v týdnu

Dny v týdnu, které bývají součástí věčného kalendáře, jdou naštěstí vždy stále po sobě, je tedy dobrou zprávou pro hodináře, že není tedy potřeba vymýšlet žádné složité mechanismy :). Při nastavování kalendáře je však třeba dát pozor na to, aby konkrétnímu datu odpovídal i správný den týdne.

Zajímavosti

Nevýhodou hodinek s věčným kalendářem je, že musejí být neustále nataženy, aby byl kalendář stále v chodu a aktuální. Jen těžko byste u hodinek po dědečkovi, které léta nešly, „přetáčeli“ několik let. Raději doporučuji návštěvu odborného hodináře s certifikací pro tuto činnost, který na hodinkách správné datum nastaví. Watch winder je u takovýchto hodinek spíše nutností nežli luxusem.

S pohledu praktičnosti se jeví ideálem „věčný kalendář“ v okleštěné verzi „jeden rok“. Ušetříte si měsíční přetáčení data a to za rozumnou cenu. V případě, že se hodinky zastaví, není opětovné nastavení tak náročné a zdlouhavé.

Věčný kalendář bývá často k vidění v kombinaci s komplikací měsíční fáze.

Hodinky IWC DaVindi obsahují věčný kalendář funkční až do roku 2300. Poté je potřeba v hodinkách vyměnit číselné kolo, čímž kalendář bude fungovat dalších dvě stě let. Náhradní součástka je dodávána ve skleněném obalu již při koupi hodinek, s cenou kolem půl milionu celkem logické.

Nejtenčí kalibr s věčným kalendářem vyrábí IWC (Ref.2050), který má tloušťku pouhých 3,15 mm.

Věčný kalendář v náramkových hodinkách poprvé použil anglický hodinář Thomas Mudge (1762). Geniální hodinář A. L. Breguet mechanismus věčného kalendáře výrazně zdokonalil (1795).

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 26 uživatelů průměrnou známkou 3,7.

Fotogalerie Věčný kalendář

  • Tissot Tradition Perpetual Calendar
  • IWC DaVinci Perpetual Calendar Chronograph

Techinfo

Razítko stránky "Věčný kalendář":
Generováno: 27.12.2024 4:30:50
Článek hodnotilo 26 uživatelů známkou 3,7.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.