Oris se za svou více než stodvacetiletou historii právem řadí mezi nejrespektovanější výrobce švýcarských hodinek vůbec. Všechny prodávané modely z produkce Oris jsou mechanické a ručně vyrobené. Duší hodinek Oris nejsou anonymní baterie, ale mechanický strojek, poháněný typickým rudým rotorem, jenž je každý originálem a vdechuje každému jednotlivému kusu hodinek Oris svou vlastní duši.
Společnost Oris založili roku 1904 Paul Cattin a George Christian v malebném švýcarském městečku Hölstein. Oba zakladatelé pocházeli z věhlasné hodinářské oblasti Le Locle, odkud si sebou přivedli také dvacetčtyři dělníků z uzavřené továrny Lohner & Co.
O dva roky později Oris otevřel první ze svých deseti továren (Holderbank) a roku 1910 končí s výrobou kapesních hodinek a produkuje výhradně luxusní pánské i dámské náramkové hodinky ve stylu Art Deco, což se ukáže jako velmi dobrý tak, jelikož již o rok později Oris zaměstnává přes třista lidí, staví pro své zaměstnance byty i celé domy a stává se největším zaměstnavatelem v regionu.
V roce 1925 otevřel Oris první plně elektrifikovanou továrnu (Herbetswil) a zároveň upouští od výroby jednoduchých hodinových strojků a specializuje se na náročnější a složitější kalibry, což firmě zajišťuje odbytiště nejen v Evropě, ale i zámořských koloniích.
O tři roky později umírá zakladatel firmy George Christian (1928) a funkce ředitele přechází na jeho švagra Oscara Herzoga, který se své úlohy zhostil velmi dobře. Firma nadále vzkvétá a roku 1937 Oris otevírá samostatnou továrnu (Biel) specializovanou na výrobu ciferníků, která se touto činností zabývala plných čtyřicetdva let.
Roku 1944 získává Oris certifikát kvality a legitimity od Švýcarského úřadu pro kontrolu drahých kovů a jakosti kovů, potvrzující prvotřídní provedení pouzdra, stejně jako jakost a pravost zlatého pokovení pouzder hodinek Oris. Vysoká kvalita hodinek Oris je brzy uznávaná celosvětově.
Počínaje rokem 1949 nabízí Oris svým zákazníkům stále více populární vodotěsné hodinky, které dodnes nesou označení pečetí Waterproof.
V šedesátých letech patří společnost Oris s více než osmi stovkami zaměstnanců k největším hodinářským značkám Švýcarska, představuje svůj legendární kalibr 645 s automatickým nátahem, který byl o několik let později certifikován jako chronometr od Observatoire Astronomique et Chronométrique.
V roce 1970 kupuje akcie Orisu ASUAG holding (Swatch Group). Oris je přitlačen ke zdi a jeho nově jasně přiděleným místem v holdingové hierarchii je výroba levných hodinek.
Krize hodinářského průmyslu dopadla na Oris velmi tvrdě, ale firma se alespoň vyhne masivnímu propouštění zaměstnanců a s pár šrámy funguje dál. Věrní zákazníci Oris podrží i v ne příliš slavných dobách.
Vzkříšení přichází roku 1982, kdy se tehdejší management rozhoduje odkoupil značku Oris zpět a pokračovat ve výrobě hodinek s původní filozofií. Oris se tak jako jedna z mála firem může pochlubit tím, že nepodlehl tlaku levných quartz strojků a veškerá produkce hodinek je postavena na mechanických kalibrech. Mistři hodináři si tak mohou až do dnešních dnů předávat neocenitelné zkušenosti sesbírané za celá desetiletí.
Oris se nezalekne ani tvrdé konkurence nastupujících japonských digitálek a roku 1988 představuje mechanický model hodinek s mechanickým budíkem.
Hodinky Oris jsou klasickým zástupcem švýcarské hodinářské značky, která je věrna svým zásadám a tradicím, preferuje dokonale řemeslně zvládnutou hodinářskou práci a vlastní kalibry.
Tradiční čistá mechanika, která je po desetiletí zdokonalována dnes produkuje kalibry, jenž jsou prakticky na vteřinu přesné a jsou neustále obohacovány o nové technologie. Tradice v podání Oris rozhodně není stagnací, právně naopak a popularita těchto fascinujících mechanických strojků v éře anonymní všudypřítomné elektroniky neustále roste.
Oris, to je typický design a velmi atraktivní poměr kvalita/cena. Oris, to je propojení s nejvyspělejší technologií. Tato nadčasová kombinace je jednoduše označována jako Oris "High-mech".
V sortimentu společnosti Oris dnes najdeme více než třicítku vlastních kalibrů, jejichž společným jmenovatelem je prvotřídní kvalita a vysoká přesnost. Na těchto mechanických skvostevch Oris staví svoji produkci nabízených modelových řad, jenž jsou rozděleny tematicky do čtyř hlavních oblastí:
Oris je ve světě motor sportu znám svým partnerstvím s týmem F1 BMW Williams, stejně tak jako spojením s jednotlivými jezdci (Ralf Schumacher, Nico Rosberg, Allan McNish, Nico Hülkenberg, Kazuki Nakajima).
Tradice leteckých hodinek značky Oris sahá až do roku 1940. V současnosti podporuje Oris řadu světových leteckých individualit i skupin (Swiss Hunter Team, Hawker Hunter Jet, Don Vito Wypraechtiger, Blue Eagles Helicopter Display).
Oris je již tradičně spojován také s kulturními a hudebními akcemi a to především s jazzem (odtud také pojem tzv. jazzové hodinky). Ambasadory je celá řada skvělých muzikantů a na trhu jsou k mání i speciální edice nesoucí jména výjimečných umělců (Louis Armstrong, Frank Sinatra, Bob Dylan).
Hodinky Oris si také zahrály v celé řadě hollywoodských filmů, kde dělali společnost známým hvězdám:
Název Oris má svůj původ v římských výrazech „Auris“, později „Orusz“, což jsou místní výrazy mající souvislost s hölsteinským údolím a místními vodními toky.
Centrála Oris v Hölsteinu sídlí ve stále stejné budově jako kdysi.
Založeno | 1904 |
Zakladatel | George Christian |
Sídlo | Hölstein / Švýcarsko |
Logo | |
Zajímavosti | Hodinky charakteristické rudým rotorem a mechanickým kalibrem. |
12.12.2024 | Bulgari obnovuje vzhled své manufaktury |
12.12.2024 | Audemars Piguet spolupracuje s Kawsem |
12.12.2024 | Ženevské hodinářské dny 2025: novinky |
Archiv novinek |
Razítko stránky "Oris": 24.10.2012 11:04:18 |
Generováno: 27.12.2024 4:51:18 |
Článek hodnotilo 36 uživatelů známkou 4. |
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024. |